PRAWIE WSZYSTKO O KOSMOSIE

Co to jest wszechświat? Ile jest gwiazd? Co to jest Droga Mleczna? Dlaczego gwiazdy migocą? Jaka jest różnica między planetami a gwiazdami? Dlaczego Ziemia jest wyjątkową planetą? Skąd mamy informacje o najdalszych planetach Układu Słonecznego? Kim był Mikołaj Kopernik? To pytania, na które dzieci szukały odpowiedzi w czasie zajęć o kosmosie. Teraz je znają. Wykonały kilka „kosmicznych” prac plastycznych. Nauczyły się wiersza o rakiecie i piosenki o ufoludkach. Obejrzały makiety Układu Słonecznego wykonane przez kolegów ze starszych klas. W piątek dzieci otrzymały dyplomy znawców kosmosu.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




Detektywi z klasy 1

Uczniowie klasy I  postanowili zabawić się w małych detektywów, a wszystko to za sprawą autora szkolnej lektury – Grzegorza Kasdepke pt. „Detektyw Pozytywka”. Naszą przygodę z lekturą rozpoczęliśmy od wspólnego czytania i rozwiązywania zagadek opisywanych w kolejnych rozdziałach książki. Nie było to zbyt łatwe, ale kojarząc fakty, łącząc przyczynę ze skutkiem a także zbierając odciski palców… udało się nam rozwiązać każdą ,,kryminalną łamigłówkę”. Tak więc – zapraszamy do naszej agencji detektywistycznej ,,Kolorowe Okulary”. Bycie detektywem to bardzo ekscytujące zajęcie!

Autor tekstu:  Alicja Licak




THE POWER OF HERBS – rozdanie nagród

Zgodnie z obietnicą rozstrzygniecie konkursu THE POWER OF HERBS nastąpiło w grudniu 2020, a nagrody zostały rozdane zaraz po feriach:  w styczniu i lutym 2021.

  • W klasach 0-3 dzieci chodziły już do szkoły, więc nagrody, wyróżniania i pocieszki zostały dostarczone uczniom prosto do klasy.
  • W klasach 4-8 nie było takiej możliwości, dlatego uczniowie zaraz po zdalnych lekcjach przyszli osobiście do szkoły.

W konkursie wzięło udział wielu uczniów (ok. 60) i wszyscy zostali nagrodzeni.

 Zadania w zależności od grupy wiekowej były bardzo zróżnicowane.

  • KLASY 0-3 miały narysować zioła i podpisać je użyciu nazw w języku angielskim. Wyróżnione prace to: PSP nr 1 w Jadownikach: Milena Bochenek, Natalia Sadko, Albert Ziemiański, Jakub Bujak, Zuzanna Nizioł, Lidia Pabian, Bartłomiej Krzysiak,PSP nr 2 w Jadownikach: Michalina Wąs, Julia Zacher,  Antonina Szpil, Aleksandra Grodny, Pola Chamowska, Małgorzata Sidorko, Wanessa Pałka, Joanna Cholewa, Zuzzana Szpil, Wiktoria Kot, PSP w Okocimiu: Patryk Cieluch, Aleksandra Okas, Nikodem Gaweł, Ewelina Wilczek.
  • KLASY 4-6 miały zrobić grę planszową o ziołach i opisać je w ciekawy sposób po angielsku. Wyróżnione prace to:PSP nr 1 w Jadownikach: Gabriela Kozioł, Anna Mleczko, PSP nr 2 w Jadownikach: Milena Kurnik, Dawid Kurnik, Tytus Żółty.
  • KLASY 7-8 również miały sfotografować  lub narysować ulubione zioła, a przy tym napisać e-mail w języku angielskim na podany temat, co okazało się świetnym ćwiczeniem przed egzaminem ósmoklasisty. Wyróżnione prace to: PSP nr 1 w Jadownikach: Milena Mietła, Anna Dzieńska i Nikola Kołek, PSP nr 2 w Jadownikach: Milena Legutko, Julia Stanuch, Gabriela Sidorko i Martyna Łyko.

Szczególnie wyróżnili się również uczniowie obecnie klasy 5 ( w tamtym roku klasy 4) w ZSP w Jadownikach, którzy wyrazili zgodę na wykorzystanie ich ZIELNIKÓW z poprzedniego roku szkolnego do ozdobienia wystawy w Bibliotece Pedagogicznej w Brzesku: Magdalena Szuba, Zuzanna Wis, Igor Wis, Hubert Machaj, Julian Grzebieniarz, Maja Kita, Zuzanna Duch, Aleksander Rams, Oliwia Wanat i Tytus Żółty – dla tych uczniów czekają drobne upominki. Do zrobienia zielników zmotywowała uczniów Pani Jolanta Latocha.

Dziękujemy sponsorom za wspaniałe nagrody: Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie, Filia w Brzesku, Szkoła Językowa Helen Doron w Brzesku i wsparcie wydawnictw językowych Pearson, Macmillan i Oxford oraz CLIP Centrum Informacyjnego Lasów Państwowych. Szczególne podziękowania dla Pani Alicji Koźmińskiej za pomoc w organizacji konkursu i wystawy.

W dalszym ciągu zapraszamy na WYSTAWĘ prac uczniów do Biblioteki Pedagogicznej w Brzesku!

GRATULACJE DLA WSZYTSKICH!!!

Kornelia Jakubowska – Żółty




KOCI DZIEŃ W ZERÓWCE

Dzień Kota obchodzimy 17. lutego- w Polsce od 2006 roku. To dobry pretekst, aby przyjrzeć się sytuacji bezdomnych zwierzaków, wesprzeć schronisko, czy po prostu pogłaskać swojego czworonoga i okazać mu trochę miłości – jeśli na to pozwoli. Z tej okazji w zerówce opowiadaliśmy o własnych kotach, rozwiązywaliśmy „kocie” zadania- rebusy, memory, odszyfrowywanie imion bajkowych kotów, układanie kotów z figur tangramu. Z zachwytem wysłuchaliśmy Duetu Kotów G. Rossiniego- sami próbowaliśmy naśladować ich głosy . Poznaliśmy historię oswojenia kotów przez ludzi. Wykonaliśmy pracę plastyczną „Kot”. Po powrocie do domów na pewno pogłaszczemy nasze kotki.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




Tłusty czwartek – klasa 1

Tłusty czwartek to dzień, w którym zgodnie z tradycją można objadać się pączkami i faworkami. Jeden z przesądów mówi, że kto nie zje w tłusty czwartek ani jednego pączka, temu w dalszym życiu nie będzie się wiodło. Dlatego też, uczniowie klasy I, kultywując tę tradycję, zajadali się dzisiaj słodkościami, żeby zapewnić sobie powodzenie na cały rok.
BYŁO PYSZNIE !!!       

Autor tekstu:  Alicja Licak




Wyprawa na sawannę

   U nas biała i mroźna zima, a pan Marta Gołąb z biblioteki w Jadownikach zaprosiła nas na afrykańską sawannę. Obejrzeliśmy film i wysłuchaliśmy ciekawostek o zwierzętach i roślinach, które tam można spotkać. Występują tam 2 pory roku sucha i deszczowa. Wiemy, że sawannę porasta sucholubna trawa, która ma nawet 5 metrów wysokości. Drzewa, które tam rosną to baobaby, akacje i palmy. Na sawannach występuje wiele gatunków zwierząt roślinożernych. Zazwyczaj żyją one w dużych stadach. Należą do nich słonie, zebry, żyrafy, antylopy, czy nosorożce. Ze zwierząt mięsożernych na sawannie żyją lwy, lamparty, gepardy, likaony.  Zwierzęta roślinożerne mają swoje sposoby, aby uniknąć ataków drapieżników. Strusie i gazele wykorzystują swoją prędkość. Słonie czerpią korzyści ze swoich dużych rozmiarów i siły. Żyrafa dzięki swojej dużej wysokości jest w stanie dostrzec potencjalnego agresora z daleka. Drzewa porastające sawannę potrafią przechowywać wodę na czas pory suchej. Posiadają dodatkową wodę w cebulach, pniu oraz korzeniu. Była też zabawa przy piosence, zagadki i praca plastyczna „Zachód słońca nad sawanną”.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




Tłusty czwartek

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się. Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną i boczkiem. Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych nasmażyła W Polsce pojawił się zwyczaj jedzenia pączków w wersji słodkiej. Wyglądały one nadal nieco inaczej niż obecnie – w środku miały bowiem ukryty mały orzeszek lub migdał. Ten, kto trafił na taki szczęśliwy pączek, miał cieszyć się dostatkiem i powodzeniem. 11.lutego przy herbatce i pączkach urządziliśmy zabawy taneczne z balonikami, miotłą, hula-hopem i chustą.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




@Koduj z Gigantami!

Drodzy uczniowie!

Serdecznie zachęcamy Was do wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach online z programowania @Koduj z Gigantami!

Jeśli chcecie poznać świat tworzenia gier, aplikacji mobilnych i języków programowania, wydarzenie Koduj z Gigantami jest właśnie dla Was!

Zajęcia trwają od 30 stycznia do 14 lutego, na które wciąż możecie się zapisać.

  • SCRATCH, MINECRAFT: uczestnicy 7-9 lat,
  • SCRATCH, APP INVENTOR: uczestnicy 10-12 lat,
  • C#, VISUAL STUDIO: uczestnicy powyżej 13. roku życia.

Sprawdź szczegóły i wypełnij wraz z rodzicem formularz zapisowy, aby zarezerwować miejsce: kodujzgigantami.pl Na zajęcia zapraszają @Giganci Programowania.

[Termin i lokalizację można uzupełnić na podstawie harmonogramu dostępnego na stronie www.kodujzgigantami.pl.]

Link do strony:

https://www.giganciprogramowania.edu.pl/kursy?active_type=Darmowe+warsztaty+Koduj+z+Gigantami+Online




Trwają zapisy do oddziału zerowego.

Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej Nr 1 w Jadownikach ogłasza zapisy do oddziału zerowego w terminie do 15 marca 2021 r. Program dla sześciolatków przygotowuje dzieci do rozpoczęcia nauki w klasie pierwszej. W ofercie bezpłatne zajęcia kulinarne, nauka gry w szachy, nauka pływania, język angielski, piłka nożna. (Wniosek o przyjęcie proszę składać w sekretariacie szkoły).




Zabawa karnawałowa w klasie 1

Zabawa, zabawa na całego.
W czwartek, 4 lutego uczniowie klasy 1 w wyśmienitych humorach, w pięknych i pomysłowych strojach i z uśmiechem na twarzy szaleli podczas klasowej zabawy karnawałowej. Nie zabrakło kolorowego oświetlenia, serpentyn, konfetti, baloników, ale przede wszystkim dobrej muzyki. Karnawał to czas wspaniałej, radosnej zabawy i tak też było u nas. Było bardzo tanecznie, wesoło, smacznie i słodko!

Autor tekstu: Alicja Licak