1

Dzień Mamy i Taty




Majowa łąka

Łąka jest bardzo interesującym środowiskiem przyrodniczym. Roślinność łąki skrywa w sobie wiele tajemnic, niespodzianek i ciekawostek, które poznawaliśmy w maju. Łąka jest gęsto pokryta roślinami, jej mieszkańcami są liczne zwierzęta, głównie owady oraz pająki. Wiosną łąka jest zielona, wówczas rozwijają się liście traw.  Potem kwitną kaczeńce, pierwiosnki, jaskry.  Mniszek lekarski jest bardzo popularną rośliną łąkową, a jego żółte kwiaty zmieniają się w białe puszyste kule, które są nasionami wraz z aparatem lotnym. Pszczoły, muchy, trzmiele i motyle zapylają rośliny rosnące na łące. Spotykamy tu żaby, bociany, czajki i szpaki. Często dostrzec można także kopce kretów, a w powietrzu pojawiają się krążące myszołowy polujące na myszy i pasikoniki. Na łąkach żyje wiele zwierząt posiadających taki kolor ubarwienia, który doskonale je ukrywa. Do zwierząt tych należą zając i przepiórka. Przepiórkę czasami łatwiej jest usłyszeć niż zobaczyć. Pasikonik zielony jest mieszkańcem łąki, można go też spotkać na polach i w ogrodach. Jest koloru zielonego i ma brązowy grzbiet. Żywi się muchami, gąsienicami i motylami. W pożywieniu pasikonika rośliny są tylko urozmaiceniem posiłku. Wykonaliśmy  kilka prac plastycznych min. w rytm wybranych  utworów rysowaliśmy różne  wzory, potem leniwe ósemki i wyszły nam z tego…motyle.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




Powiatowy Konkurs Piosenki Angielskiej „Be a Star” w PSP nr 3 w Brzesku

Milena Rożek – WYRÓŻNIENIEw kategorii klas IV-VI w II Powiatowy Konkursie Piosenki Angielskiej „Be a Star” w PSP nr 3 w Brzesku

https://psp3brzesko.edu.pl/?p=2466




Święto 3 Maja

3 maja w całym kraju obchodzone jest Święto Konstytucji 3 Maja oraz Uroczystość Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. W kościele parafialnym pod wezwaniem Św. Prokopa Opata została odprawiona Msza Święta za Ojczyznę w której uczestniczyli przedstawiciele jadownickiego samorządu, poczty sztandarowe – w tym naszej szkoły i mieszkańcy Jadownik. Po nabożeństwie wszyscy udali się na cmentarz parafialny aby zapalić znicze i złożyć wiązki kwiatów.

Autor tekstu: Krystyna Kurtyka




9. maja- Dzień Europy

9.maja w państwach Unii Europejskiej obchodzi się Dzień Europy. Z tej okazji w zerówce rozmawialiśmy o Unii Europejskiej. Dzieci wysłuchały Ody do radości- hymnu UE, zapoznały się z jej flagą i poznały Syriusza- wesołą, niebieską stonogę, noszącą imię najjaśniejszej  gwiazdy na naszym niebie. Pokolorowały go polskimi barwami narodowymi.

Poznały bliżej 3 kraje Włochy, Danię i Francję.

Dzieci wiedzą już, że: 

*Włochy są łatwe do rozpoznania na każdej mapie świata, ponieważ kraj jest ukształtowany jak but na wysokim obcasie. Wygląda na to, że but kopie piłkę, która jest wyspą Sycylią.

* Żaden inny kraj w Europie nie ma tak wielu wulkanów jak Włochy.  Trzy główne wulkany (Etna, Stromboli i Wezuwiusz) wybuchły w ciągu ostatnich stu lat

* Do 1600 roku makaron jadano głównie z miodem i cukrem. Obecnie we Włoszech istnieje ponad 500 odmian makaronu.

 *W 1860 roku w Neapolu wymyślono pizze.

* Dania jest bardzo ekologicznym krajem, aż 30% energii produkuje się w elektrowniach wiatrowych, dzięki czemu do powietrza przedostaje się znacznie mniej trujących dymów, charakteryzujących elektrownie węglowe.

* Stolicą Danii jest Kopenhaga- w jej porcie stoi posąg przedstawiający postać z baśni  Mała  Syrenka, autorstwa Hansa Christiana Andersena- słynnego duńskiego bajkopisarza.

* w 1947 roku Ole Krik Christiansen wymyślił klocki Lego. Lego swoją siedzibę ma w mieście Billund. W mieście tym, znajduje się także park rozrywki, zwany Legolandem.

*Francja to najczęściej odwiedzany przez turystów kraj na świecie.

*Powiedzenie „na zdrowie” wywodzi się z Francji. W czasach, gdy w tym kraju szalała dżuma, kichanie było jednym z symptomów, które mogły zwiastować zdrowienie pacjenta.

*We francuskich szkołach jest aż 20-stopniowa skala ocen. To z pewnością pozwala bardzo skrupulatnie ocenić potencjał ucznia…

*Żabie udka  i ślimaki to przysmaki francuskiej kuchni.

*Paryż to światowa stolica mody

W szkole dziewczynki wykonały modne wiosenne kapelusze, a chłopcy krawaty. Wszyscy  zaprezentowali swoje dzieła na wybiegu. W domu wspólnie z rodzicami dzieci upiekły pizze.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




ZAKRĘCONA AKCJA

Od kilku lat w zerówce organizuję konkurs pod hasłem „Zakręcona akcja”. W tym roku szkolnym trwała ona od 10.09.2020 do 30.04.2021. Zadaniem dzieci było zbieranie plastikowych nakrętek i dostarczenie ich do szkoły. Najpierw przekazaliśmy je do kościoła na rzecz misji, a potem na leczenie Marcelka Kubali. W sumie dzieci przyniosły 54kg nakrętek. Najwięcej- 24kg przyniósł Miłosz Famielec. Nagrodę książkową dla Miłosza ufundowała Rada Rodziców.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




REKRUTACJA KLAS VIII

Aby wziąć udział w spotkaniu należy kliknąć w zaproszenie po prawej stronie w widgetach lub poniższy link:

https://www.vulcan.edu.pl/strona/akcja-rekrutacja–elektroniczne-nabory-w-trakcie-pandemii-2021-852




MAJOWE ŚWIĘTA

Wszyscy doskonale wiemy, jak ważne jest poczucie przynależności do grupy społecznej, najbliższej rodziny, kraju w którym żyjemy. Na początku maja rozmawialiśmy w zerówce o naszej Ojczyźnie- jej symbolach i historii.  Dowiedzieliśmy się jak wyglądało życie w dawnej Warszawie- czym zajmował się kołodziej, piaskarz, płatnerz i kataryniarz. Wysłuchaliśmy legendy o krakowskich gołębiach i zmieniliśmy się w ziejącego ogniem wawelskiego smoka. W czasie wizyty w Izbie Regionalnej w Jadownikach oglądaliśmy sprzęty domowe i gospodarskie i z zainteresowaniem wysłuchaliśmy opowiadania pana Jerzego Świerczka na ich temat. Praca w domu i zagrodzie w dawnych czasach nie  była lekka. Bardzo podobała nam się wystawa rzeźb miejscowych artystów. Otrzymaliśmy kilka książek o Jadownikach- będziemy poznawać historię naszej wsi – i rzeźbę pana Władysława Okasa- mieszkającego obecnie w Łodzi. Na zdjęciach są dzieci, które pozowały z biało- czerwoną  flagą z okazji jej święta przypadającego 2.maja.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




Bezpłatny program InstaLing




BAŚNIE, BAJKI, LEGENDY

To były ciekawe zajęcia. Wysłuchaliśmy kilku bajek, baśni i legend. Dowiedzieliśmy się czym się one różnią. Podsumowaniem tych zajęć było spotkanie  z panią Martą Gołąb- bibliotekarką, która najpierw przeczytała nam książkę „Bajkowe zamieszanie”, a potem zadawała nam zagadki (na 20 odgadliśmy 18). W czasie zabawy ruchowej zbieraliśmy kwiatki jak Czerwony Kapturek, lataliśmy na miotłach jak Baba Jaga, przeciągaliśmy się jak Śpiąca Królewna po stu latach snu, tańczyliśmy jak Calineczka z księciem, sprzątaliśmy jak Kopciuszek i przeglądaliśmy się w zwierciadle jak Zła Czarownica. Praca  plastyczna  polegała na uzupełnieniu kolorowanki i wymalowaniu jej. Efekty naszej pracy na zdjęciach.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik