1

WIZYTA PANI JESIENI

Dzisiaj odwiedziła nas Pani Jesień. Powiedziała nam jak zmieni się świat wokół nas w czasie gdy ona panuje. Była mile zaskoczona tym, ile o niej wiemy. A wiemy że  jesień to piękne, kolorowe i szeleszczące liście, kasztany, żołędzie, chłodne poranki i wieczory i szybciej zapadający zmrok. Dowiedzieliśmy się od niej, że z pól trzeba zebrać plony oraz że niektóre zwierzęta przygotowują się do zimy a inne liczą na pomoc ludzi. Zaśpiewaliśmy dla Pani Jesieni piosenkę Kolorowe liście a potem wykonaliśmy słoneczniki. Wyglądają prawie tak jak te u Vincenta van Gogha. 

Autor teksu: Małgorzata Kurnik




Wycieczka do gospodarstwa pszczelarskiego w Stróżach

Dzieci z oddziału przedszkolnego i z I. klasy były w gospodarstwie pszczelarskim Bartnik  w Stróżach. Zwiedziły tam Muzeum Uli, dowiedziały się, że patronem pszczelarzy jest św. Ambroży, wzięły udział w warsztatach podczas których wykonały świeczki z wosku i zjadły pyszne pierniczki polane trzema rodzajami miodu. Odwiedziły też farmę i jechały wozem ciągniętym przez dwa konie.  Oto  czego dowiedziały się o pszczołach:

  • Pszczoły miodne żyją w rojach. Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic.
  • Robotnice to samice, ale nie rozmnażają się. Królowa zapewnia potomstwo. Trutnie, to osobniki płci męskiej, nie posiadają żądeł.
  • Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
  • Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu.
  • Podczas jednego „kursu” po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów.
  • Miód to: 80% naturalnych cukrów, 18% wody, 2% składników mineralnych, witamin, protein i pyłku.
  • O tym jak wielką rolę spełniają pszczoły przy zapylaniu roślin może świadczyć fakt, że na zebranie 1 kg miodu odwiedzają prawie 8 500 000 kwiatów akacji, 20 milionów kwiatów koniczyny.    
  • Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego.
  • Królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają około 3 000 jaj dziennie
  • Robotnice żyją od 4 do 24 tygodni, a trutnie 4-5 tygodni. 
  • Pszczoła poza tzw. kompasem zewnętrznym posiada także wewnętrzny, który pokazuje jak daleko w określonym czasie zawędrowało słońce.
  • Gdy słońce jest za chmurą, za punkt orientacyjny służy kawałek niebieskiego nieba.

Wycieczka była super. Czekamy na następną!

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




Konkurs języka angielskiego PICKING – UP MUSHROOM!

Zapraszamy uczniów klas 0-8 do udziału w V edycji konkursu językowo – ekologicznego:  Autorski Konkurs Języka Angielskiego dla klas 0-8 Szkoły Podstawowej PICKING – UP MUSHROOM! Konkurs trwa od września 2021 – grudnia 2021. Rozdanie nagród  nastąpi w grudniu lub w styczniu. W regulaminie konkursu są tematy ZADAŃ KONKURSOWYCH (3 kategorie wiekowe)  i zgoda na udział w konkursie. Szczegóły u organizatora konkursu. Kornelia Jakubowska-Żółty.




BAWIMY SIĘ W KUCHARZY

Dzieci z oddziału przedszkolnego rozpoczęły  kulinarną przygodę. Na początek z pomocą pań kucharek obrały i starły marchew i dopiero wtedy dowiedziały się, że upieką marchewkowe muffinki. Odmierzały szklanką, łyżeczką  lub wagą potrzebne do ciasta składniki. Wymieszały je mikserem i nałożyły do foremek. Ponieważ smakowały wybornie podajemy przepis na marchewkowe ciasto – można je upiec w małej foremce (23 na 33 cm)

 składniki:

260 g mąki pszennej

1 łyżeczka proszku do pieczenia

1 łyżeczka sody oczyszczonej

1,5 łyżeczki cynamonu

290 ml oleju rzepakowego

200 g cukru trzcinowego

50 g cukru białego

3 łyżeczki cukru waniliowego

4 jajka

300 g marchewki startej na grubych oczkach

100 g posiekanych orzechów,

wszystkie składniki umieścić w misce, wymieszać mikserem. Piec w temp. 180 stopni. Smacznego!     składniki:

            Już nie możemy doczekać się październikowych zajęć kulinarnych.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik