Wycieczka do Kopalni Soli w Wieliczce

               Kopalnia Soli w Wieliczce pod Krakowem każdego roku odwiedzana jest przez niemal dwa miliony turystów z całego świata. W 1978 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego UNESCO. Labirynt korytarzy można porównać do tętniącego życiem podziemnego miasta, w którym zobaczymy malownicze krajobrazy, rzeźby z soli, jeziora solankowe, stworzone przez górników kaplice i komory. Dzieci z zerówki i I klasy wybrały się tam, bo dowiedziały się, że pod ziemią mogą spotkać bajkowe postaci z Solilandii. Udało się! Spotkały Skarbnika, smoka Solonia i sympatycznego skrzata Soliludka. Wstąpiły też do tężni solankowej, gdzie delikatnie szumi woda, spływająca po gałązkach tarniny, a w powietrzu unosi się solna mgiełka.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik




„Czarodziejski ołówek”

Dziś uczniowie klasy 3 i 2 mieli okazję obejrzeć spektakl teatralny pt.: „Czarodziejski ołówek”. Aktorzy bardzo zainteresowali dzieci swoim przedstawieniem.




Zielono mi… kocykowe czytanie




Konkurs Piosenki Anglojęzycznej „Singing Kids”

Dnia 1.06.2022 uczennice naszej szkoły: Kornelia Świątkowska kl. 5 i Zuzanna Nizioł kl. 4, będą brały udział w Konkursie Piosenki Anglojęzycznej Singing Kids organizowanym przez Młodzieżowy Dom Kultury „Dom Harcerza” w Krakowie, ul Reymonta 18. 
Konkurs Piosenki Anglojęzycznej „Singing Kids” adresowany jest do dzieci i młodzieży w przedziale wiekowym od przedszkola po szkołę średnią. Celem konkursu jest zachęcenie do nauki języka angielskiego, przybliżenie kultury krajów anglosaskich oraz rozśpiewanie młodego pokolenia. Laureaci prezentują swe umiejętności podczas Koncertu Finałowego w trakcie Pikniku Krowoderskiego.
Życzymy powodzenia!

Trzymamy kciuki!!!




Kocykowe czytanie

Biblioteka szkolna zaprasza wszystkich czytelników naszej szkoły na akcję pt.:

ZIELONO MI Z KSIĄŻKĄ

czyli

KOCYKOWE CZYTANIE

W dniu 27. 05. 2022 w piątek

Każdy czytelnik z naszej szkoły przynosi ze sobą kocyk lub karimatę oraz ulubioną książkę lub czasopismo.

Jeżeli nie możesz się zdecydować jaką książkę chcesz poczytać, do dyspozycji będą również  książki i czasopisma z biblioteki szkolnej.

*Akcja będzie polegać na indywidualnym czytaniu książek w jednym czasie, przez grupy czytelników, na zielonej trawce, w okolicy szkoły. Poszczególne grupy klasowe będą czytały w wyznaczonym czasie wg. ustalonego harmonogramu.

Harmonogram akcji:

  1. 8:00-8:45 – klasy 7 i 8
  2. 8:55-9:40 – klasy 5 i 6
  3. 9:50-10:35 – klasy 3 i 4
  4. 10:45-11:30 – klasy 1 i 2

Organizatorzy akcji:

Olga Bryła

Jolanta Gagatek

*w razie niesprzyjających warunków atmosferycznych akcja zostanie przeniesiona na inny dzień

Autor tekstu: Jolanta Gagatek




Z wizytą u Gabrysi …

19 czerwca klasa 3 wybrała się do naszej koleżanki Gabrysi na klasowe ognisko. Z radością przyjęliśmy zaproszenie. Na miejscu uczniowie zostali poczęstowani pysznymi kiełbaskami,  świeżym pieczywem, sałatkami, piankami, które smakowały wyśmienicie oraz ciastem drożdżowym z owocami przygotowanym przez panią Elżbietę  – mamę Gabrysi. Dzieci bawiły się, grały w różne gry i zabawy ruchowe. Dziękujemy rodzicom Gabrysi za miłe przyjęcie.

Autor tekstu: Krystyna Kurtyka




„Dzieje książki” – wizyta w bibliotece.

,,Dzieje książki ” dnia 12.05.2022 – Klasa 3 została zaproszona  przez panią Martę Gołąb do  Biblioteki Publicznej w Jadownikach na lekcję pt. „Dzieje książki”. Uczniowie poznali historię pisma od starożytności do współczesności. Podczas ćwiczeń praktycznych z ochotą ćwiczyli pismo piórem ze stalówką na atrament. Rozwiązywali także test na spostrzegawczość i czytanie ze zrozumieniem. Dziękujemy bardzo pani Marcie za współpracę i okazałą pomoc.

Autor tekstu: Krystyna Kurtyka




W BARTNEJ CHACIE …

W maju dzieci z zerówki i drugiej klasy spędziły miło dzień w Bartnej Chacie na Bocheńcu. W czasie, gdy rodzice przygotowywali kiełbaski z ogniska bawiły się w ogrodzie i spacerowały po niewielkim brzozowym lasku oraz grali w piłkę nożną. Dziękujemy za zaproszenie 🙂

Wychowawca oddziału „0” oraz klasy 2.




Z życzeniami dla Królowej Elżbiety II …

Z ŻYCZENIAMI DLA Królowej Elżbiety II…

Projekt językowy The Queen’s Platinum Jubilee 2022

Z okazji Platynowego Jubileuszu królowej Elżbiety II czyli świętowania 70 lat na tronie Wielkiej Brytanii i 96 urodzin, uczniowie klasy 8 PSP 1 w Jadownikach postanowili napisać list do Królowej z gratulacjami i wyrazami szacunku. Obydwie grupy językowe, A1 i A2, zostały podzielone na zespoły, w których wykonali pewne zadania. W ramach prezentu uczniowie upiekli ciasto z napisem: CONGRATULATIONS and HAPPY BIRTHDAY. Wykonawcy tortu przynieśli wspaniałe ciasto do szkoły częstując znajomych i nauczycieli. Klasowi artyści narysowali portrety Królowej Elżbiety, które wraz z listem zostały wysłane do Jej Wysokości z gratulacjami!

Temat listu do Królowej Elżbiety został dostosowany przez nauczycielkę języka angielskiego Kornelię Jakubowską – Żółty do wymagań egzaminacyjnych, tak aby uczniowie połączyli przyjemne z pożytecznym i jeszcze poćwiczyli swoje umiejętności leksykalno-gramatyczne przed egzaminem ósmoklasisty.

Temat listu pisanego przez uczniów:

W tym roku Królowa Elżbieta II obchodzi rocznicę 70 lat na tronie Wielkiej Brytanii oraz 96 urodziny. Napisz mail do Królowej, w którym:

  • Pogratulujesz jej Platynowego Jubileuszu i złożysz życzenia urodzinowe. Wyrazisz zachwyt nad jej osobą.
  • Przedstawisz swoją klasę i opowiesz w jaki sposób uczysz się języka angielskiego. Wytłumaczysz również, dlaczego ten język jest tak ważny dla młodzieży w Polsce.
  • Opowiesz o południu Polski i wspomnisz o miejscowości, z której pochodzisz. Zaproś Królową na pierogi i herbatkę z mlekiem o 5 po południu do Jadownik.

Uczniowie zostali zaproszeni do udziału w projekcie językowym The Queen’s Platinum Jubilee 2022 organizowanym przez Martę Rokicką, Independent Usborne Partner, In Partnership with Usborne, reprezentującą Wydawnictwo Językowe Usborne, aby podnieść motywację do nauki języka obcego (angielskiego), wzmacniać aktywną postawę poznawczą, poszerzyć świadomość kulturową oraz integrację społeczną, jak również wyzwolić kreatywność i ekspresję twórczą. W ramach zajęć i warsztatów czytelniczych uczniowie klasy 8 wzięli udział w quizach wiedzy o krajach anglojęzycznych, wykazując się wiedzą i poznając różne ciekawostki na temat rodziny królewskiej i Królowej Elżbiety II. Quizy odbywały się podczas lekcji języka angielskiego przy użyciu zasobów kahoot.it. Uczniowie wraz z nauczycielem korzystali intensywnie z TIK w celach edukacyjnych, stosując również zasadę BYOD czyli  BRING YOUR OWN DEVICE. Aby testy wiedzy na kahoot.it przebiegły sprawnie, uczniowie przynieśli do szkoły swoje własne urządzenia dotykowe i rywalizowali o miejsce na podium w zakresie wiedzy o kulturze jak i powtórki gramatyki angielskiej. Oprócz samej realizacji listu do Królowej, uczniowie rozszerzyli swoją wiedzę kulturową o krajach anglojęzycznych. W nagrodę za wspaniałą pracę, na zakończenie projektu, uczniowie obejrzeli film: Podróże marzeń – Londyn w 7 dni.

Mam nadzieję, że pasje językowe zostaną wykorzystane na dalszej drodze edukacji i kariery zawodowej. Jak tylko Królowa Elżbieta II nam odpiszę, na pewno o tym wszystkich poinformujemy J BĘDZIEMY CIERPLIWIE CZEKAĆ J

Gratulacje dla Wszystkich uczestników projektu!

Kornelia Jakubowska – Żółty

Bibliografia:

  1. London BOOK&JIGSAW, 100 PIECES, USBORNE PUBLISHING LTD, London 2018
  2. Rob Lloyd Jones, Big Picture Book of London, USBORNE PUBLISHING LTD, London 2018
  3. Film: Podróże marzeń – Londyn w 7 dni. Kolekcja Pani Domu 2006;
  4. Roche Marc, Elżbieta II – ostatnia królowa,  Wielkie Biografie, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2010
  5. Jason Hawkes, Britain From Above – month by month, Pinguin Group UK, London 2012
  6. Linki do ciekawych stron i artykułów o Królowej Elżbiecie II https://usborne.com/gb/quicklinks/quicklink/10519-queen-elizabeth-ii

(linki pobrane dnia 5.05.2022)




GĄSIENICA TAJEMNICA

Maj to piękny, wiosenny miesiąc. W maju zakwitają konwalie, piwonie, niezapominajki, czeremcha. W ogródkach domowych kwitną tulipany i narcyzy. Z drzew parkowych zaczynają kwitnąć klony i kasztanowce. W maju łąki mienią się kolorami. To za sprawą mniszka lekarskiego, jaskrów, stokrotek, maków i koniczyny. Można zobaczyć motyle. I właśnie na zajęcia o nich do biblioteki zaprosiła nas pani Marta Gołąb. Dowiedzieliśmy  się o tajemniczej gąsienicy, która zamienia się w motyla. Obejrzeliśmy ich zdjęcia i wiemy jak niektóre z nich się nazywają. Na przygotowanych wcześniej łąkach nakleiliśmy gąsienice z bibułowych kulek. Pięknie prezentują się na naszej gazetce.