Wycieczka do gospodarstwa pszczelarskiego w Stróżach

Dzieci z oddziału przedszkolnego i z I. klasy były w gospodarstwie pszczelarskim Bartnik  w Stróżach. Zwiedziły tam Muzeum Uli, dowiedziały się, że patronem pszczelarzy jest św. Ambroży, wzięły udział w warsztatach podczas których wykonały świeczki z wosku i zjadły pyszne pierniczki polane trzema rodzajami miodu. Odwiedziły też farmę i jechały wozem ciągniętym przez dwa konie.  Oto  czego dowiedziały się o pszczołach:

• Pszczoły miodne żyją w rojach. Jest wśród nich jedna królowa, setki trutni i tysiące robotnic.
  • Robotnice to samice, ale nie rozmnażają się. Królowa zapewnia potomstwo. Trutnie, to osobniki płci męskiej, nie posiadają żądeł.
  • Pszczoły porozumiewają się za pomocą tańców i wydawania dźwięków.
  • Pszczoły muszą odwiedzić około 4 milionów kwiatów, aby zebrać nektar na 1 kg miodu.
  • Podczas jednego „kursu” po nektar pszczoła odwiedza 50-100 kwiatów.
  • Miód to: 80% naturalnych cukrów, 18% wody, 2% składników mineralnych, witamin, protein i pyłku.
  • O tym jak wielką rolę spełniają pszczoły przy zapylaniu roślin może świadczyć fakt, że na zebranie 1 kg miodu odwiedzają prawie 8 500 000 kwiatów akacji, 20 milionów kwiatów koniczyny.
  • Pszczoły nie rozpoznają koloru czerwonego.
  • Królowe pszczoły mogą żyć do 5 lat, składają około 3 000 jaj dziennie
  • Robotnice żyją od 4 do 24 tygodni, a trutnie 4-5 tygodni.
  • Pszczoła poza tzw. kompasem zewnętrznym posiada także wewnętrzny, który pokazuje jak daleko w określonym czasie zawędrowało słońce.
  • Gdy słońce jest za chmurą, za punkt orientacyjny służy kawałek niebieskiego nieba.

Wycieczka była super. Czekamy na następną!

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik