Eksperymenty z jajem

Eksperymenty z jajem

image_pdfimage_print

Nie wiemy co było pierwsze jajko czy kura, ale w związku ze zbliżającymi się Świętami Wielkanocnymi postanowiliśmy wykonać kilka eksperymentów z jajem. Najpierw sprawdziliśmy jak wyglądają jaja, które dzień wcześniej zanurzyliśmy w occie, coca coli, kawie i herbacie. Jajo w occie straciło skorupkę i zobaczyliśmy wyraźnie białko i żółtko. Bawiliśmy się nim jak piłką. Jajka zanurzone w coca coli, herbacie i kawie wyraźnie się przebarwiły, a ponieważ zęby podobnie jak skorupki jajek zawierają wapń, postanowiliśmy systematycznie myć zęby. Za pomocą plastikowej butelki oddzielaliśmy żółtko od białka, sprawdzaliśmy też które jajko kręci się szybciej gotowane czy surowe.Potem sprawdzaliśmy czy jajko umie pływać- najpierw utonęło, potem gdy dosypaliśmy do wody soli pływało przy powierzchni. gdy delikatnie dolaliśmy wody jajko nieco obniżyło swoją pozycję. Na koniec ozdabialiśmy wydmuszki małymi kwiatkami.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik

Skip to content