9.X – Lekcja historii

9.X – Lekcja historii

image_pdfimage_print

W związku z przypadającą w tym roku setną rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości,  uczniowie świetlicy, pod opieką nauczycieli :Pani  Małgorzaty Kani oraz Pani Alicji Licak wybrali się   na lekcję historii do Izby Regionalnej w Jadownikach, powstałej z inicjatywy Towarzystwa Ziemi Jadownickiej. Pan Prezes , J. Świerczek  zaprezentował nam licznie zgromadzone eksponaty pochodzące  z I połowy XX wieku. Zobaczyliśmy  sprzęty rolnicze oraz sprzęty gospodarstwa domowego . Dziewczynkom  spodobało się ponad stuletnie łóżko ,na którym spał austryjacki oficer , natomiast chłopców zainteresowała  stuletnia broń biała. Obejrzeliśmy także stałą ekspozycję prac artysty rzeźbiarza Tadeusza Świerczka. W jadownickiej  galeryjce mogliśmy oglądnąć  nie tylko rzeźby ludzi , którzy są symbolami polskiego narodu, takich jak m.in. Jan Paweł II , Józef Piłsudzki, Władysław Sikorski czy Czesław Miłosz, lecz także figurki Janosika czy Fredra Astaire’a. Wracając do szkoły zatrzymaliśmy się przy pomniku Męczeństwa Ofiar II Wojny Światowej , by uczcić pamięć poległych na polach bitewnych i pomordowanych w obozach koncentracyjnych w latach  1939 – 1945.

autor tekstu : Alicja Licak

 

Skip to content