Dzień głośnego czytania

Dzień głośnego czytania

image_pdfimage_print

Czytanie to nie tylko ciekawa formuła spędzania wolnego czasu, zdobywanie nowej wiedzy ale również rozwijanie wyobraźni i wzbogacanie słownictwa a głośne czytanie dzieciom to również budowanie silnej więzi emocjonalnej. Ogólnopolski Dzień głośnego czytania (29.09.2018 r.) to święto którego najważniejszymi odbiorcami są właśnie dzieci.

W naszej szkolnej bibliotece Dzień Głośnego Czytania obchodziliśmy 30 września. Była to znakomita okazja do promocji czytelnictwa wśród najmłodszych czytelników naszej biblioteki. Dlatego właśnie tego dnia pierwszaki naszej szkoły zostali zapisani do szkolnej biblioteki. Od teraz sami mogą wybierać książeczki które zostaną im przeczytane w domu przez dorosłych lub przez starsze rodzeństwo. Wypożyczanie książek to również doskonały powód do trenowania samodzielnego już czytania.

W tym dniu starsze koleżanki, uczennice klasy ósmej przeczytały tekst Juliana Tuwima pt.:”Rzepka”. Pierwszaki miały okazję nie tylko wysłuchać wiersza ale także wystąpić jako bohaterowie. Dzięki takiej formie zaangażowania dzieci świetnie zapamiętały tekst, co przyczyniło się do żywej dyskusji o tym co mogło wydarzyć się po zerwaniu rzepki… Słuchacze wiersza dali upust swojej wyobraźni i wykonali prace plastyczne na temat dalszych losów bohaterów.

Zachęcamy zatem wszystkich dorosłych, rodziców, nauczycieli, dziadków, ciocie, wujków, starsze rodzeństwo do głośnego czytania dzieciom przez cały rok. To my kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia, my jesteśmy odpowiedzialni za ich rozwój i przygotowanie do dorosłego  życia. Czytanie to jedna z dróg dzięki której dziecku zostaną zaproponowane wzorce do naśladowania.

Autor tekstu: Krystyna Kurtyka

Skip to content