Prelekcja dla Rodziców

image_pdfimage_print

Szanowni rodzice.


Czas ograniczeń, w jakim obecnie jesteśmy z powodu koronowitrusa jest bardzo trudny zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Powoduje to pojawienie się niepokoju o to jak będzie wyglądała nasza przyszłość i jak należy żyć, żeby nie narażać siebie i innych na niebezpieczeństwo choroby. Jednocześnie wszystko to przyczynia się do generowania trudnych emocji i myśli oraz poczucia izolacji i samotności. Trudno dostrzec w tym czasie szansę na coś dobrego, a taka jest. Czas ten możemy wykorzystać na odnowienie czy pogłębienie naszych relacji z bliskimi, a w szczególności dziećmi oraz nauczenie naszych pociech kilku ważnych w życiu spraw.

  1. Nauka w domu wymaga czasu i wysiłku zarówno ze strony uczniów jak i ich rodziców, warto przy tej okazji „zaszczepić” w dzieciach, że lepiej pracować systematycznie i małymi porcjami, niż jednorazowo i „hurtowo”. Ten sposób nauczania może też zachęcić dzieci do pogłębiania swojej wiedzy z tematów, które je interesują, poprzez dodatkowe źródła informacji umieszczone np. w postaci filmów edukacyjnych na YouTube czy tematycznych stron internetowych.
  2. Zwiększona ilość czasu w domu spędzanego przez dzieci, powinna poskutkować uczeniem ich drobnych obowiązków domowych, które nie tylko uczą wzajemnej pomocy w domu, ale i poszerzają w znaczący sposób wiedzę praktyczną potrzebną nam w życiu.
  3. Bycie ze sobą w domu bez przerwy sprzyja w naturalny sposób pojawianiu się konfliktów miedzy domownikami. Warto przy okazji uczyć się jak je w pokojowy i konstruktywny sposób rozwiązywać, można to zrobić, między innymi poprzez dostrzeżenie potrzeb innych domowników (zamiast koncentrować się tylko na swoich).
  4. Pamiętajmy również, żeby nie dostarczać dzieciom nadmiaru bodźców i emocji, które mogą potęgować u nich lęk związany z wirusem. Starajmy się nie oglądać przy nich informacji, w których najczęściej podaje się: ile osób dziś zachorowało i ile zmarło.
  5. Szczególnie w tym czasie warto w naszych dzieciach „zaszczepiać”: zrozumienie i szacunek dla innych osób, empatię, tolerancję i chęć niesienia pomocy.

Anna Pawlik

Skip to content