Wyprawa na sawannę

Wyprawa na sawannę

image_pdfimage_print

   U nas biała i mroźna zima, a pan Marta Gołąb z biblioteki w Jadownikach zaprosiła nas na afrykańską sawannę. Obejrzeliśmy film i wysłuchaliśmy ciekawostek o zwierzętach i roślinach, które tam można spotkać. Występują tam 2 pory roku sucha i deszczowa. Wiemy, że sawannę porasta sucholubna trawa, która ma nawet 5 metrów wysokości. Drzewa, które tam rosną to baobaby, akacje i palmy. Na sawannach występuje wiele gatunków zwierząt roślinożernych. Zazwyczaj żyją one w dużych stadach. Należą do nich słonie, zebry, żyrafy, antylopy, czy nosorożce. Ze zwierząt mięsożernych na sawannie żyją lwy, lamparty, gepardy, likaony.  Zwierzęta roślinożerne mają swoje sposoby, aby uniknąć ataków drapieżników. Strusie i gazele wykorzystują swoją prędkość. Słonie czerpią korzyści ze swoich dużych rozmiarów i siły. Żyrafa dzięki swojej dużej wysokości jest w stanie dostrzec potencjalnego agresora z daleka. Drzewa porastające sawannę potrafią przechowywać wodę na czas pory suchej. Posiadają dodatkową wodę w cebulach, pniu oraz korzeniu. Była też zabawa przy piosence, zagadki i praca plastyczna „Zachód słońca nad sawanną”.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik

Skip to content