9. maja- Dzień Europy

9. maja- Dzień Europy

image_pdfimage_print

9.maja w państwach Unii Europejskiej obchodzi się Dzień Europy. Z tej okazji w zerówce rozmawialiśmy o Unii Europejskiej. Dzieci wysłuchały Ody do radości- hymnu UE, zapoznały się z jej flagą i poznały Syriusza- wesołą, niebieską stonogę, noszącą imię najjaśniejszej  gwiazdy na naszym niebie. Pokolorowały go polskimi barwami narodowymi.

Poznały bliżej 3 kraje Włochy, Danię i Francję.

Dzieci wiedzą już, że: 

*Włochy są łatwe do rozpoznania na każdej mapie świata, ponieważ kraj jest ukształtowany jak but na wysokim obcasie. Wygląda na to, że but kopie piłkę, która jest wyspą Sycylią.

* Żaden inny kraj w Europie nie ma tak wielu wulkanów jak Włochy.  Trzy główne wulkany (Etna, Stromboli i Wezuwiusz) wybuchły w ciągu ostatnich stu lat

* Do 1600 roku makaron jadano głównie z miodem i cukrem. Obecnie we Włoszech istnieje ponad 500 odmian makaronu.

 *W 1860 roku w Neapolu wymyślono pizze.

* Dania jest bardzo ekologicznym krajem, aż 30% energii produkuje się w elektrowniach wiatrowych, dzięki czemu do powietrza przedostaje się znacznie mniej trujących dymów, charakteryzujących elektrownie węglowe.

* Stolicą Danii jest Kopenhaga- w jej porcie stoi posąg przedstawiający postać z baśni  Mała  Syrenka, autorstwa Hansa Christiana Andersena- słynnego duńskiego bajkopisarza.

* w 1947 roku Ole Krik Christiansen wymyślił klocki Lego. Lego swoją siedzibę ma w mieście Billund. W mieście tym, znajduje się także park rozrywki, zwany Legolandem.

*Francja to najczęściej odwiedzany przez turystów kraj na świecie.

*Powiedzenie „na zdrowie” wywodzi się z Francji. W czasach, gdy w tym kraju szalała dżuma, kichanie było jednym z symptomów, które mogły zwiastować zdrowienie pacjenta.

*We francuskich szkołach jest aż 20-stopniowa skala ocen. To z pewnością pozwala bardzo skrupulatnie ocenić potencjał ucznia…

*Żabie udka  i ślimaki to przysmaki francuskiej kuchni.

*Paryż to światowa stolica mody

W szkole dziewczynki wykonały modne wiosenne kapelusze, a chłopcy krawaty. Wszyscy  zaprezentowali swoje dzieła na wybiegu. W domu wspólnie z rodzicami dzieci upiekły pizze.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik

Skip to content