Majowa łąka

Majowa łąka

image_pdfimage_print

Łąka jest bardzo interesującym środowiskiem przyrodniczym. Roślinność łąki skrywa w sobie wiele tajemnic, niespodzianek i ciekawostek, które poznawaliśmy w maju. Łąka jest gęsto pokryta roślinami, jej mieszkańcami są liczne zwierzęta, głównie owady oraz pająki. Wiosną łąka jest zielona, wówczas rozwijają się liście traw.  Potem kwitną kaczeńce, pierwiosnki, jaskry.  Mniszek lekarski jest bardzo popularną rośliną łąkową, a jego żółte kwiaty zmieniają się w białe puszyste kule, które są nasionami wraz z aparatem lotnym. Pszczoły, muchy, trzmiele i motyle zapylają rośliny rosnące na łące. Spotykamy tu żaby, bociany, czajki i szpaki. Często dostrzec można także kopce kretów, a w powietrzu pojawiają się krążące myszołowy polujące na myszy i pasikoniki. Na łąkach żyje wiele zwierząt posiadających taki kolor ubarwienia, który doskonale je ukrywa. Do zwierząt tych należą zając i przepiórka. Przepiórkę czasami łatwiej jest usłyszeć niż zobaczyć. Pasikonik zielony jest mieszkańcem łąki, można go też spotkać na polach i w ogrodach. Jest koloru zielonego i ma brązowy grzbiet. Żywi się muchami, gąsienicami i motylami. W pożywieniu pasikonika rośliny są tylko urozmaiceniem posiłku. Wykonaliśmy  kilka prac plastycznych min. w rytm wybranych  utworów rysowaliśmy różne  wzory, potem leniwe ósemki i wyszły nam z tego…motyle.

Autor tekstu: Małgorzata Kurnik

Skip to content